BITE model


Možno premýšľaš nad tým, prečo sú Jehovovi svedkovia (ale aj iné skupiny) tak silno presvedčení o svojej “pravde”. Jedno z vysvetlení, ktoré to pomôžu pochopiť je BITE model, ktorý používa Steven Hassan. Tento model popisuje základné elementy manipulácie v sektách a extrémnych skupinách. Manipulácia v 4 oblastiach, ktoré tu popíšeme zabezpečí, že svedok len veľmi ťažko “precitne” a zhodnotí kriticky svoju vieru.

Vychádzame z tohto popisu:

https://freedomofmind.com/wp-content/uploads/2017/04/BITE-Model-Handout-9-23-16.pdf

Pokúsime sa stručne popísať ako extrémne skupiny manipulujú svojich členov a ako to robia Jehovovi svedkovia. Pre každú oblasť najprv popíšem ako to funguje všeobecne a potom ako to funguje u svedkov.

Behaviour Control - Riadenie správania

Členstvo v ľubovoľnej skupine ovplyvní tvoje správanie, no špecifikom extrémnych skupín je riadenie správania spôsobom, ktorý členom zabráni, aby dospeli k “nevhodným” záverom. Ako to robia? V prvom rade extrémna skupina riadi členov tak, aby im nezostal čas na nezávislé skúmanie. Významná časť voľného času je priamo riadená skupinou. V čase, ktorý zostáva, je člen už natoľko unavený, že sa skúmaniu nebude venovať. Veľké množstvo času, ktoré skupina vyžaduje, zosiluje v členoch pocit, že “majú pravdu”. Pomocou riadenia správania skupina dosiahne odcudzenie člena od okolia mimo skupinu a člen sa stáva viac a viac závislý na skupine. Odcudzenie, ktoré pociťuje ho ešte viac utvrdzuje v tom, že skupina vlastní pravdu a ostatní sa mýlia. Tento pocit je ďalej prehĺbený používaním jazyka, ktorý skupinu oddeľuje od okolia.

Jehovovi svedkovia práve takto riadia správanie svojich členov a prehlbujú ich závislosť na organizácii. Spočítaním hodín, ktoré svedok spotrebuje, aby nespadol do kategórie “duchovne slabý”, dospejeme ku číslu 15 až 20 hodín týždenne. To zahŕňa 2 zhromaždenia týždenne, jednu až dve “schôdzky pred službou”, službu, cestovanie spojené s “teokratickými aktivitami”, rodinné uctievanie, prípravu na zhromaždenia, osobné štúdium a ďalšie.

Vedúci zbor vyžaduje rôzne nezmyselné obmedzenia, ktoré prehlbujú odcudzenie svedka od okolia. Napríklad svedok nezagratuluje kolegovi ku päťdesiatke. Nepôjde do kostola na svadbu blízkych príbuzných. Nepôjde s kolegami na večeru aby nebol v "svetskej spoločnosti". Ľudia potom pozerajú na svedkov ako na "čudákov", svedkovia sú zase nervózni v spoločnosti "svetských ľudí". Tak sa prehlbuje odcudzenie Jehovových svedkov od okolia.

Organizácia sa snaží svedka donútiť aby urobil rozhodnutia, ktoré posilnia jeho závislosť na skupine. Napríklad ak obetuje vzdelanie, o ktoré by normálne mal záujem, prípadne predá dom a odsťahuje sa tam, kde “je väčšia potreba”, stáva sa viac a viac závislý na tom, že učenie svedkov musí byť “Pravda”. Inak by sa mu zrútil celý svet.

Information Control - Riadenie informácií.

Nič necharakterizuje extrémnu skupinu tak výrazne ako kontrola informácií, ktoré sa k ich členom dostanú. Skupina sa snaží členov izolovať od kritických podnetov. Vďaka tejto selektívnosti sa utvrdzujú v presvedčení o správnosti ich učenia. Extrémne skupiny majú vybudovanú “hierarchiu informácií” a členovia dostávajú informácie v závislosti na ich postavení v skupine. Informácie sa tak môžu odlišovať podľa toho, nakoľko je príjemca “zasvätený”. Extrémna skupina tiež hrubo skresľuje a zatajuje informácie o minulosti skupiny, vnútorných procesoch, problémoch a ďalších kritických faktoch.

Vedúci zbor Jehovových svedkov riadi informačné toky ku členom organizácie tak, že vyvoláva fóbie spojené s čítaním kritických materiálov. S “odpadlíkmi” sa nediskutuje, nečítajú sa ich stránky, nesledujú sa rozhovory s nimi. Vo zvestovateľskej službe sú svedkovia ochotní diskutovať prevažne s ľudmi, ktorí sa pýtajú otázky zapadajúce do schémy predpripravených predvedení na zhromaždeniach. Ak sa ich niekto snaží presvedčiť, že nemajú pravdu, väčšinou to uzatvoria s tým, že dotyčný “nemá úprimný záujem o Pravdu”. Jehovov svedok tak dokáže fungovať aj celé desaťročia bez toho, aby sa stretol s alternatívnym výkladom náuky o krvi, o vedúcom zbore, o roku 1914 apod.

Organizácia tiež zatajuje a skresľuje svoju minulosť. Svedkovia väčšinou netušia, čo sa písalo v časopisoch o roku 1975, alebo čo ohlasovali Bádatelia Biblie pred rokom 1914. Keď v Austrálii Kráľovská komisia vypočúvala Geoffrey Jacksona, webová stránka jw.org o tom nepriniesla ani slovo. A dodnes tam nenájdeme žiadnu informáciu o tejto afére.

Jehovovi svedkovia majú vytvorenú komplexnú hierarchiu informácií, ktoré sú poskytované podľa toho, akú úroveň príjemca dosahuje. Informácie o citlivých témach sa tak môžu odlišovať v závislosti na tom, či sú prezentované záujemcovi v službe, bežnému zvestovateľovi, alebo starším a iným vyššie postaveným svedkom. Napríklad informácie o právnych výboroch a postoji k vylúčeným sa prezentujú v službe tak, aby “neodradili”, bežný svedok o tom vie viac, ale stále nevie to, čo sa píše v knihe “Paste stádo”. Rovnako tak sekcia "Častých otázok" na stránke jw.org, ktorá cieli primárne ne verejnosť poskytuje hrubo skresľujúce informácie.

Thought Control - Riadenie myslenia.

Extrémna skupina alebo sekta potrebuje zabezpečiť, aby jej členovia spracovávali podnety a informácie “správnym” spôsobom. To dosiahne tak, že členom vnúti spôsob myslenia, ktorý zabráni vzniku “zlých myšlienok”, napríklad pochybností o správnosti učenia skupiny. Pochybnosti tohto typu sú považované za negatívne myšlienky, ktorých sa treba zbaviť, alebo sa označujú priamo za rúhanie. V myslení skupiny sa Boh stotožňuje s jej ľudským vedením, čo efektívne bráni kritickému mysleniu. Používanie špecifického jazyka a čierno-biele videnie sveta znemožnia členom sekty dospieť v myslení k iným záverom, než aké sú im predkladané.

V prípade Jehovových svedkov, literatúra neustále opakuje, že treba bojovať proti pochybnostiam. Tie nie sú vnímané ako náznak, že niečo nie je v poriadku, alebo impulz k preskúmaniu danej oblasti. Nie, pochybnosti sú vnímané ako negatívne javy. Ako by niekto mohol pochybovať o “Jehovovej organizácii”, ako by mohol pochybovať o “Pravde”, ako by mohol pochybovať o “Božom komunikačnom prostriedku”! Takéto obrazy okamžite zablokujú proces kritického myslenia o organizácii.

Svedok je programovaný, aby vnímal veci čierno-bielo, napríklad kladením otázky “Budeš veriť Jehovovej organizácii, alebo odpadlíckemu kresťanstvu?” Použitý jazyk (“Pravda”, “Boží prostriedok” vs. “odpadlíci”, “Veľký Babylon”, “Satanov svet”) zabezpečí “správne myslenie” v Orwellovskom štýle. Keď niekto z organizácie odíde, tak to nikdy nie je preto, že veci preskúmal a dospel k inému záveru. Nie. Literatúra svedkov prezentuje odchod ako dôsledok toho, že sa dotyčný "potkol", pohltil o materializmus, alebo je pyšný.

O aktivitách organizácie sa vždy premýšľa iba určeným spôsobom: zjazd je vždy “radostná duchovná hostina”, služba je “povzbudzujúca”, plná “výborných skúseností”, prejav člena vedúceho zboru je “budujúci”. Nikto si nedovolí povedať, že zjazd bol nudný a grimasy člena vedúceho zboru trápne. Takéto myšlienky sa potlačia.

Využíva sa aj psychologická racionalizácia ako obranný mechanizmus. Pre fakty, ktoré nedávajú zmysel sa nájde nejaké zdanlivo logické vysvetlenie, napríklad “Možno Jehova pripustil tento omyl aby nás vyskúšal, či zostaneme verní jeho organizácii”.

Emotional Control - Riadenie emócií.

Ďalším nástrojom z arzenálu extrémnych skupín je manipulácia emócií. Skupina vyvoláva strach a fóbie. Okolie je opisované ako nepriateľské voči skupine, nedôveryhodné a členovia cítia strach, odpor a nedôveru voči ostatným ľuďom. Rovnako sú v členoch vyvolávané pocity viny a nedostatočnosti, ktorých riešením je jedine väčšia oddanosť skupine. Dokonca aj chyby, ktoré urobí vedenie skupiny, sú do myslí členov programované ako ich vlastné pochybenia.

Jehovovi svedkovia tiež vkladajú do myslí svojich členov strach. Strach pred okolím, ktoré je “Satanovým svetom”, neustály strach pred prenasledovaním, strach, že ak budú kriticky premýšľať tak sú ako Kórach. Tiež pocity viny typu “Robím dosť?”, “Keď sestra na vozíku robí priekopnícku, prečo ju nerobím ja?”. Dokonca aj pochybenia vedúceho zboru Jehovových svedkov (napríklad nesplnené predpovede okolo roku 1975) sú prezentované ako chyba jednotlivých zvestovateľov: “Ty slúžiš Jehovovi len s ohľadom na konkrétny dátum?”. Niektoré emócie sú popisované ako negatívne a svedok má proti ním bojovať, napríklad nedostatok radosti zo služby. Organizácia je prezentovaná ako jediné miesto kde je šťastný život, mimo organizáciu šťastie a pokoj neexistuje. Každý kto nebude v organizácii bude zničený v Armagedone.


Všetky tieto 4 manipulačné elementy zaistia, že svedok zotrvá vo svojom presvedčení aj keď je chybné. Informačné, emočné a myšlienkové procesy sú u svedkov veľmi skreslené. Ak chcú svoju vieru kriticky preskúmať, musia zlomiť svoje programovanie v 4 uvedených oblastiach.