Zvestovanie

Častým argumentom, ktorý svedkovia používajú na zdôvodnenie svojej nadradenosti nad inými, je zvestovateľská služba. Zamyslime sa preto nad touto témou z viacerých pohľadov.

Číselný pohľad. Keďže väčšina svedkov ani netuší ako si počínajú iné náboženstvá, žijú v istote, že Jehovovi svedkovia majú najväčší vzrast na svete. Aká je ale skutočnosť?

Podobné skupiny ako Jehovovi svedkovia majú podobný vzrast. Pozrime sa na Adventistov, ktorí vznikli krátko pred Jehovovými svedkami.

Prevzaté z https://en.wikipedia.org/wiki/Seventh-day_Adventist_Church, počet členov CASD momentálne dosahuje viac ako 20 miliónov ľudí. Samozrejme, čo sa do toho počíta je odlišné od počítania svedkov (kde sa počítajú aktívni zvestovatelia), na druhej strane, tiež je to solídny vzrast.




Máš pocit, že je to veľký rozdiel oproti svedkom? A čo Mormóni, ďalšia skupina, ktorá vznika v 19. storočí?



Čiara (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Church_of_Jesus_Christ_of_Latter-day_Saints_membership_history) ukazuje nárast členstva v miliónoch. Opäť, keď to porovnáš so svedkami, máš pocit, že svedkovia robia niečo výnimočné?

Spôsob služby. Druhou vecou, ktorú svedkovia zdôrazňujú, je spôsob služby. V Biblii je vraj napísané, že máme chodiť „z domu do domu“ a zvestovať ľuďom. Pozrime sa ako znie biblická správa. Ak nahliadneme do knihy Organizovaní, strany 81 až 83, zistíme, že sa síce tri strany venujú rozboru služby „z domu do domu“, no reálne je tam uvedený iba jediný text, ktorý vraj túto formu služby podporuje. Skutky 20:20 hovoria (Preklad NS):
Pritom som sa nezdržal, aby som vám nepovedal všetko, čo bolo užitočné, a aby som vás neučil verejne a z domu do domu.
Zaujímavé je, že Pavol to hovorí kresťanom. Nehovorí, že zvestoval z domu do domu, hovorí, že ich, kresťanov, učil z domu do domu. Napríklad keď vzkriesil Eutycha, čo čítame v tej istej kapitole Skutkov, vidíme ako ich učil po domoch. Ako prekladajú tieto slová iné preklady? Pozrime sa na slovenský Ekumenický preklad:
Nezamlčal som vám nič užitočné, ale ohlasoval a učil som vás verejne i po domoch
„Verejne i po domoch“. Ktorý preklad je presnejší? To ľahko zistíme pohľadom do Medziriadkového prekladu Kráľovstva:

Nemusíš ovládať Angličtinu aby si videl, že slovo „domy“ (houses) sa tu vyskytuje iba raz! Dá sa teda tento text používať ako zdôvodnenie služby „z domu do domu“?



A čo vyslanie učeníkov Ježišom? Pozrime sa opäť do Ekumenického prekladu – Lukáš 10. kapitola:
5 Keď vojdete do niektorého domu, najprv povedzte: Pokoj tomuto domu! 6 Ak tam bude syn pokoja, spočinie na ňom váš pokoj. Ak nie, vráti sa k vám. 7 Zostaňte potom v tom dome! Jedzte a pite, čo majú, lebo robotník je hoden svojej mzdy. Nechoďte z domu do domu!
Ježiš asi nehovoril učeníkom aby chodili z domu do domu! Domy zmienil v rámci pokynov o ubytovaní, nie o tom, že mali chodiť od dverí k dverám.

Výsledky. Aké sú výsledky služby „z domu do domu“? Treba povedať, že táto služba je nepríjemná ako pre ľudí s ktorými svedkovia hovoria, tak aj pre svedkov samotných. Domáci ti často dávajú najavo, že ich otravuješ. Výsledky takejto služby sú mimoriadne slabé:
  • Od roku 2007 do 2017 svedkovia na Slovensku zvestovali zhruba 17 miliónov hodín.
  • Za tú istú dobu poklesol počet zvestovateľov o zhruba 50.
  • Pri sčítaní ľudu SR v roku 2011 mali Jehovovi svedkovia za posledných 10 rokov najväčší pokles zo všetkých registrovaných cirkví.
Aký má teda zmysel obťažovať ľudí v ich domovoch? Nie je lepšie a účinnejšie žiť slušne a zvestovať svojim známym, kolegom a príbuzným? Myslíš, že aj prví kresťania si rozdeľovali obvod a vykazovali hodiny? Že boli na konci mesiaca v strese? Prečo sa o tom v Biblii nepíše?